Restoranınız için En İyi Isıtıcı Lamba Seçimi

 

Çoğu yemek servisi işletmesi ürünü müşteriye gidene kadar güvenli bir sıcaklıkta tutmak için bir tür yiyecek ısıtma ekipmanına ihtiyaç duyar. Eğer bir büfe işletiyorsanız büyük miktarlarda yiyeceğin her zaman el altında hazır tutulduğu yerlerde uygun gıda ısıtması daha da hayati hale gelir. Kullanabileceğiniz çok fazla seçenek olduğundan hangisinin işletmeniz için en uygun olduğunu bilmek önemlidir.

Yiyecekler Nasıl Sıcak Tutulur?

Yemek ısıtıcıları iki temel tipe ayrılabilir:

Bant tipi şerit ısıtıcı (modüler?) ve Isıtıcı ampul (Bulb warmers)

Yiyecekleri saatlerce nasıl sıcak tutacağınız büyük ölçüde uygulamanıza bağlı olacaktır bu nedenle şerit ve ampul ısıtıcılarının ne amaçla kullanıldığını anlamak önemlidir.

ARTILARI

 • Yiyecekleri kısa bir süre içinde sıcak tutmayı sağlar.
 • Patates kızartması, tavuk, ekmek ve sebze gibi küçük yüzey alanına sahip ögeleri sıcak tutar.
 • Modüler olması sayesinde istenilen yere kolayca monte edilebilir ihtiyaç olması halinde yan yana eklenebilir.
 • Modern görüntüsü ile restoranınızın dekoruna uyum sağlar.
 • Yiyecekleri ilk hazırlandığı andaki gibi sıcak ve taze tutması sayesinde www.ruletsiteleri.info misafirleriniz için güzel bir deneyim sağlar.

EKSİLERİ

 • Eğer ürünler ısıtıcı altında çok uzun süre bırakılırsa istenen tat ve dokuyu bozabilecek kuru bir ısı yayar.
 • Isı güveç veya patates püresi gibi yoğun yiyeceklere güvenli sıcaklıkları etkili bir şekilde korumak için yeterince derin nüfuz edemez.

Bant tipi ( Şerit ) Isıtıcı Çeşitleri

 • Şerit ısıtıcılar uzun metal gövde içinde bir veya iki sıra ısıtma elemanından www.sweetbonanzaoyna.org oluşur ve genellikle ısıyı arttırmak ve aşağıdaki yiyeceklere ısıyı yönlendirmek için reflektörlüdür.? Bazı çift üniteler ısıtma elemanları ile arasında ara parçalar (levhalar) ile birlikte gelir bu şerit ısıtıcınızın kapsama alanını arttırmak için elemanların birbirinden daha uzağa yerleştirildiği anlamına gelir.? Şerit ısıtıcılar bir ampul ısıtıcısından daha yoğun ısı sağlamanız gerektiğinde kullanılır ve çerçeveleri (frame) onlara daha fazla dayanıklılık sağlar.
 • Metal gövdeler çeşitli seçeneklerde mevcuttur. Alüminyum ekonomik ve hafiftir, bu da onu yeni başlayanlar için iyi bir seçim haline getirir. Toz boyalı ( Powder coated ) üniteler ise daha dayanıklı bir seçenek sunar ve ek paslanmaz çelik maliyeti yoktur. Eğer en dayanıklı üniteyi arıyorsanız korozyona dayanıklı paslanmaz çelik gövdeler işletmeniz için şık ve profesyonel bir seçimdir.
 • Yiyecekleri kurutmadan sıcak tutacak güçlü bir ısı lambası arıyorsanız kızılötesi (infrared) şerit ısıtıcılardan birini seçebilirsiniz. İnfrared ısıtma, sıcaklığı çevreleyen havaya değil de yiyeceğe aktardığından gıdalarınızın infared olmayan ünitelere göre daha taze görünmesini ve tatmasını sağlar.?
 • Bu ünitelerin çoğu (bazı serbest duran modeller hariç ) kablolu (hard wired) bir elektrik bağlantısı gerektirir; tek bir yerde kalacak şekilde tasarlanmışlardır bu nedenle kuruluma yardımcı olması için kalifiye bir elektrikçiye ihtiyacınız olacaktır.?

Front of the House Strip Warmers

 • Işıklı şerit ısıtıcılar büfe hatlarında yiyecekleri sıcak tutmak için mükemmel bir yoldur gereken ısıyı sağlayarak ürünü doğru sıcaklıkta tutar ve ışığı sayesinde ürünü gösterir. Büfe hatları çok çeşitli boyutlarda olduğundan şerit ısıtıcılar her türlü ihtiyaca uyacak çok sayıda farklı uzunluklara sahiptir. Front of the house dizaynınız için özel bir renge ihtiyacınız varsa çeşitli renklerde mevcut olan şerit ısıtıcılarına bakabilirsiniz.

Back of the House Strip Warmers

 • Bir şerit ısıtıcı, pickup? rafının veya sahne alanının (staging area) üzerine monte edildiğinde yiyecekleri müşteriye gidene kadar sıcak tutmak için harikadır. Ayrıca kızartma dökümleri? ( fry dumps) ve benzeri uygulamalarda eşit derecede iyi çalışırlar. Alanın önemli olduğu yerlerde örneğin dar yerler için dar gövdeli şerit ısıtıcılar kolayca kurulabilen ince bir tasarıma sahiptir.

Şerit Isıtıcı Elemanları

Şerit ısıtıcılar farklı ısıtma elemanları çeşitleri ile mevcuttur bu nedenle uygulamanız (kullanımınız) için hangisinin en uygun olduğunu bilmek önemlidir.

 • Seramik
 • Halojen
 • Quartz

 

Şerit Isıtıcı Kontrolleri

 • Çalışma sıcaklığı genellikle bir toggle (açma/kapama) anahtarı veya infinite (değişken sıcaklık) kontrolü ile yönetilir.

 

Şerit Isıtıcı Aksesuarları

Her restoran şerit ısıtıcıyı aynı şekilde kullanmayabilir ve çoğu üretici size çok yönlülük sağlaması açısından birçok aksesuar sunar.

 • Mounting Brackets ( Montaj bağlantı parçası ? ) Montaj braketleri/parantezleri genel olarak yiyecek toplama/alma alanının üstündeki bir raf üzerine monte etmek için kullanılır.? Bazı üniteler bunlarla birlikte gelirken bazılarında ayrı satılır bu nedenle satın almadan 1xbet giriş önce doğruladığınızdan emin olun.
 • Support Chains (Destek Zincirleri) Isıtıcı başka bir yüzeye aynı hizada monte edilemediğinde destek zincirleri onu tavandan asmanızı sağlar.?
 • Leg Stands (Bacak Standları) Bazı ısıtıcılar uyumlu ayak seti ile bağımsız ünitelere dönüştürülebilir. Bir stand ile gelen üniteler sayesinde catering servisleri gibi çeşitli işlevler için kullanabileceğiniz mobil şerit ısıtıcısına ihtiyaç duyacağınız yerlerde kullanabilirsiniz.?

Ampul Isıtıcı Çeşitleri

 • Ampullü ısıtıcılar veya ısıtıcı lambalar tepeden ısıtmada en ekonomik seçimdir ve özellikle mağazacılık/pazarlama uygulamalarında kullanılır çünkü ısıtmaya ek olarak ürünü sunmak için ışık üretirler.
 • Ampul ısıtıcılar şerit ünitelere kıyasla daha az ısı üretirler ve daha küçük bir alanı kaplarlar ancak ürünün tüketilene kadar uygun bir sıcaklıkta tutmak için biraz desteğe ihtiyaç duyulduğu yerlere örneğin carving istasyonlarında gayet iyi çalışır.
 • Isı lambalarının bir diğer avantajı şerit ısıtıcıların aksine çoğunun standart bir prize takılabilmesidir. Bu, bir ürünün teşhir ( sergileme ) alanını hızla değiştirmeyi veya ısıtıcıyı ihtiyaca göre hareket ettirmeyi kolaylaştırır.

Front of the House Bulb Warmers

 • Yiyecek ısıtıcı lambalar carving istasyonlarından büfe hatlarına kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Serbest duran(bağımsız) üniteler onları bir yerden bir yere kolayca taşıyabileceğinizden yemek hizmetleri (catering) için mükemmeldir. Işıklı teşhir istasyonları ise patates kızartması ve diğer yan ürünleri sıcak tutarken büfenizde güzel bir görünüm sağlar.

Back of the House Bulb Warmers

 • Yiyecek ısıtıcı lambalar genellikle back of the house bölümde yaygın değildir çünkü şerit ısıtıcılar daha fazla dayanıklılık daha geniş kapsama alanı ve daha yüksek ısı yoğunluğu sağlar. Yinede küçük porsiyonları örneğin patates kızartması, tavuk, et gibi yiyecekleri sıcak tutmak için kullanılabilirler.                                                                                                                                                                                                                                                            Isıtıcı Lamba Ampulleri    
 • Ampul ısıtıcıları hakkında akılda tutulması gereken bir nokta ampullerin kırılabilmesidir. Teflon kaplı ampuller bununla mücadele etmek için iyi bir yoldur çünkü kırıldıklarında cam parçalarının/kırıklarının yiyeceklerin etrafına düşmesine izin vermezler.?
 • Kaplamalı ısı lambası ampullerini tercihinize göre kırmızı ve şeffaf olmak üzere iki farklı seçenekte sunuyoruz.

Ampul Isıtıcıları Nasıl Monte Edilir

Ampul ısıtıcınızı monte etmenin birkaç farklı yolu vardır:

*Vidalı Ampul Isıtıcıları

Bazı ampul ısıtıcıları vida kullanılarak masa veya tezgah üzerine monte edilebilir. Kendi özelleştirilmiş teşhir alanınızı veya carving istasyonunuzu oluşturmak istiyorsanız bu çok kullanışlıdır ayrıca taban dahil olan çeşitli model seçenekleri de vardır.

*Bağımsız ( Serbest Duran ) Ampul Isıtıcılar

Bu tip ısıtıcılar sabitlik sağlamak için bir stand üzerine monte edilmiş halde gelir. Çoğunlukla stand ampulün hemen altında bir tepsi ile yemek sunulabilmeniz için tasarlanmıştır.?

*Asma Ampul Isıtıcılar

Asma üniteler genellikle büfe hatlarında ve kafeteryaların, yemek salonlarının self servis alanlarda kullanılır. “Suspension bar”? modellerinde birden fazla ampul bulunur ve daha uzun bir alanı kaplar ancak şerit ısıtıcılar gibi genellikle kurulum esnasında kablolu (hard wired) olmaları gerekir.?

 

 

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir