Restoran Aydınlatma Çözümleri

Restoran tasarımının en önemli özelliklerinden biri aydınlatmadır. Restoranınızdaki aydınlatma yemek salonunuzun havasını arttırabilir veya müşterinizin deneyimini etkileyebilir. Peki restoran aydınlatması neden bu kadar önemli? İşletmeniz için ne tür bir aydınlatmanın doğru olduğunu nasıl anlarsınız? Restoranınızı aydınlatmayı kolaylaştıracak en son teknolojiler nelerdir? Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Restoran Aydınlatmasının Başlıca Çeşitleri Nelerdir?

Üç ana aydınlatma türü vardır: ortam, görev/iş (task) ve vurgu. Her tip farklı bir amaca hizmet eder ve farklı aydınlatma parçaları ile elde edilebilir. Aşağıda her bir türü tanımlayıp ve işlevini açıklayacağız.

Ortam Aydınlatması bir odadaki ışığın ana kaynağıdır ve doğal ışık olabilir ya da elektrikli tavan armatürleri ile sağlanabilir. İnsanların kolay ve rahat bir şekilde görmelerini ve hareket etmelerini sağlar.

Görev Aydınlatması müşterilerinizin ve personelinizin menü okumak veya yemek pişirmek gibi daha yoğun bir ışık kaynağına ihtiyaç duyabilecekleri işlevleri gerçekleştirmesini sağlar. Tavan lambaları, mutfağınızda parlak floresan lambalar veya hostes standınızda küçük bir masa lambası şeklinde olabilir.

Vurgu Aydınlatması alanınıza drama katar. Front-of-house alanınızda odak noktaları oluşturmak için kullanılır. Bu, sanat eserlerini vurgulamak için ışık kullanılarak veya bar tablanızın (bartop)? üzerine dekoratif ada ışıkları ekleyerek yapılabilir.

Bazen aydınlatma armatürleri birden fazla aydınlatma kategorisine uyar. Örneğin dış avluya fenerler yerleştirmek gün boyunca vurgu aydınlatması olarak kabul edilebilir ancak daha az doğal ışığın olduğu gece vaktinde ortam aydınlatması olarak kabul edilebilir.

 

Restoran Aydınlatması İşletmenizin Havasını/Modunu Nasıl Etkiler?

Restoranınızın veya barınızın modunu ayarlamak için farklı aydınlatma seviyeleri kullanılabilir. Bu, yalnızca aydınlatma seçimleriniz nedeniyle müşterileriniz için tercih sebebi olabileceğiniz anlamına gelir.

Düşük Aydınlatma

Düşük aydınlatma rahat ve romantik bir ortam sağlar ve müşterileri daha uzun süre kalmaya teşvik eder. Resmi bir restoranda mum ışığında bir akşam yemeği düşünün.? Bu ayarlar tipik olarak ayarlı kısıcılı (dimmer) tavan /asma (overhead) armatürlere ve birçok vurgulu aydınlatmaya sahiptir.? Düşük aydınlatma yemek masaları veya bar alanı üzerinde daha parlak ışık sağladığından daha samimi www.sex4.tv bir ortam oluşturur çünkü  müşterilerin odadaki diğer misafirlerden daha izole hissetmelerini sağlar.? Düşük aydınlatmalı ortamlarda bile yeterli ortam aydınlatmasını sağlamak temel görevleri kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için önemlidir.

Parlak Aydınlatma

Parlak ışıklar düşük aydınlatmadan daha fazla dikkat sağlar. Bu müşterilerinizin canlanmış? olacağı anlamına gelir. Parlak aydınlatma smoothie mağazaları, kafeler veya aile dostu restoranlar gibi yüksek enerjili kuruluşlar için iyidir. Bu aydınlatma doğal ışığın girmesini sağlayan büyük pencereler veya parlak tavan aydınlatma armatürleri ile sağlanabilir.

Günün Farklı Saatleri/Zaman Dilimleri İçin Aydınlatma

İşletmenizi nasıl aydınlatacağınıza karar verirken aydınlatmanızın gün boyunca ne tür bir ruh hali/mod oluşturmasını istediğinizi aklınızda bulundurun. Restoranınızın çalışma saatleri nedir? Bir kahvaltı salonu veya gözleme(pancake) evi işletiyorsanız ve satışlarınızın çoğunu sabah koşuşturmacasında yaparsınız bu sebeple romantik bir fine dining restoranı ile kullandığınız aydınlatma türü farklı olacaktır. İşletmeniz birden fazla öğüne açıksa brunch?, öğle yemeği, akşam yemeği gibi hizmetleriniz için aydınlatmanızı ayarlamak önemlidir.

Kahvaltı -Günün erken saatlerindeki yemek servisleri için parlak aydınlatma kullanılmalıdır. Sabahları müşteriler uyanmak ve kahvelerini içerken gazetelerini okumak için parlak ışığa ihtiyaç duyarlar. Doğal ışık bunun için ideal kaynaktır.

Öğle yemeği – Öğle yemeği servisleri orta derecede/ölçülü aydınlatmaya sahip olmalıdır. Daha yüksek aydınlatma seviyeleri fast food restoranları ve marketler gibi insanların yemek yemek için oturmayacakları bunun yerine hızlı bir şekilde bir şeyler aldıkları yerler 1xbet için iyidir. Aydınlatma daha hızlı ciro oranları oluşturmaya ve daha hızlı bir akışa bile yardımcı olabilir bu nedenle en yoğun yemek servisinizin daha hızlı hareket etmesini isterseniz bunu aklınızda bulundurun.

Akşam yemeği-Satışlarının çoğunu akşam yemeği servisi sırasında yapan işletmeler ister rahat ister lüks bir restoran olsun genellikle daha rahatlatıcı bir atmosfere sahip olmaya çalışırlar. Akşam yemeği zamanı dışarı çıkıp yemek yemek için en popüler zamandır çünkü müşteriler günün ardından arkalarına yaslanıp dinlenebilirler. Onlara rahatlatıcı bir atmosfer sağladığınızda misafirleriniz oyalanabilir veya yiyecek, içecek ve tatlı için daha fazla harcayabilir böylece size daha yüksek bir kazanç sağlayabilirler.

Aydınlatma Çeşitleri

Restoranınızı kurarken seçebileceğiniz birçok aydınlatma türü vardır. Ayrıca günün saatini ve var olan ışığı da hesaba katarak işletmenizin çeşitli alanlarını farklı şekilde aydınlatmanız gerekebilir.

Aydınlatma Armatürleri (fixtures)

Elektrikli aydınlatma armatürleri aydınlatmayı kontrol etmenin en kolay türüdür. Her işletmede kullanılırlar ve tepe floresan lambaları, gömme aydınlatmalar, masa üstü aydınlatmaları, mumlar ve kontrol edebileceğiniz ve işletmeniz için uyarlayabileceğiniz diğer aydınlatmaları içerirler.

Doğal Aydınlatma

Doğal aydınlatma işletmenizi aydınlatmanın parlak bir yolu olması yanında aynı zamanda ücretsizdir! Mümkünse yüksek pencerelerden, geniş cam panelli kapılardan ve tavan pencerelerinden yararlanarak bunu kendi yararınıza kullanın. Restoranınızın çevresine pencerelerin yanına? oturma alanları ve masalar yerleştirin ancak müşterileri doğrudan kapıların yanına yerleştirmemeye dikkat edin çünkü kapıdan gelen soğuk esintiler veya yoğun servis trafiğinden dolayı rahat olmayabilirler. Doğal ışığı en iyi şekilde kullanmak için restoranınızın gün boyunca güneşin hareketi nedeniyle yaşadığı doğal ışık modellerini anlamanız gerekir.

Güneş ışığından en çok doğuya veya batıya karşı oturanlar etkilenecektir bu nedenle müşterilerinizin gözlerinin? daha az etkilenmesini sağlamak için pencerelerinize perde veya panjur taktırdığınızdan emin olun. Ayrıca mevsimleri ve hava durumunu da göz önünde bulundurmalısınız bunlar restoranınıza giren doğal ışığı etkileyecek olan diğer faktörlerdendir.

Dış Aydınlatma

Restoranınızın dışı bir reklam ve cazibe işlevi görerek sunulan yemek deneyiminin bir uzantısı olarak hareket etmelidir. Dış mekan aydınlatmasına iç mekan kadar dikkat edin bunu binanın mimarisini vurgulayarak, tabelaları aydınlatarak/işaretleri ışıklandırarak ve doğal ışığın az olduğu zamanlar yemek alanlarını aydınlatarak yapabilirsiniz. Işıkları sıra halinde dizin ve fenerleri çardakların üzerine yerleştirin? ,masaların üzerine mumlar yerleştirin ve dış mekan aydınlatma armatürleri ve tekniklerini kullanarak işletmenizin girişine giden yollar oluşturun.?

Dış mekan veranda/bahçe avlusu ve üst kısım aydınlatmanızı tasarlarken güvenlik ve emniyet de dikkate alınmalıdır. Otoparklar, girişler, çıkışlar, kaldırımlar ve rampalar kazaları önlemek için iyi aydınlatılmalıdır. İnsanların işletmenizi bulabilmesi ve açık olduğunuzu görebilmesi için dış mekan tabelalarına spot ışıkları yerleştirin. Dış mekan aydınlatması ayrıca vandalizm ve hırsızlık olasılığını da azaltmaya yardımcı olur çünkü birçok dış mekan aydınlatma seçeneği hareketle etkinleştir.

Akıllı Aydınlatma

Teknoloji ilerledikçe restoranınızı işletmenize yardımcı olacak daha fazla cihaz ortaya çıkıyor restoran aydınlatmanızı yönetmek için kullanılan araçlar da buna dahil. Seçtiğiniz sisteme bağlı olarak çeşitli özelliklere erişebilirsiniz. Bu özelliklerden bazıları otomatik kapanma, gün ışığı sensörleri , seviye kontrolü, karartma/kısma kontrolü, işaret kontrolü, olay(etkinlik) programlama, doluluk/boşluk sensörleri ve zaman kilitlerini (timelock) içerir.

Bu sistemler ve özellikleri gölgeliklerinizi ve yapay aydınlatma kaynaklarınızı çalışma saatlerinize, doğal ışık miktarına ve diğer faktörlere göre özelleştirmenize ve otomatikleştirmenize olanak tanır böylece zamandan ve elektrik faturalarınızdan tasarruf edebilirsiniz. Örneğin barınız kapanmadan yarım saat önce ışıklarınız kademeli olarak daha parlak hale gelebilir bu da gece geç saatlerde müşterilerinize içeceklerini bitirme zamanının geldiğini bildirmek için bir işarettir. Ayrıca odada kimse olmadığında otomatik olarak kapanan ışıklara da sahip olabilirsiniz.

Bu sistemlerin birçoğu restoranınızdaki kontrol paneli aracılığıyla veya akıllı telefon, masaüstü/bilgisayar ya da tabletinizdeki uygulama ile rahatlıkla kontrol edilebilir. Bu şekilde tüm aydınlatmanızı tek bir yerden ya da mobil olarak yönetebilirsiniz. Aydınlatmaya ek olarak bu farklı teknolojiler müzik, televizyonlar, termostatlar, fanlar ve güvenlik sisteminiz gibi işletmenizin diğer yönlerini de kontrol edebilir.

Restoran Aydınlatma Armatürleri ve Kullanım Alanları

Dekoratif tavana monte aydınlatma armatürlerinden duvara monte apliklere kadar restoranınızın dekoruna uyacak birçok aydınlatma türü vardır. En popüler aydınlatma seçeneklerinden bazıları :

Sarkıt Işıklar

Tavandan sarkar ve bar, masa, ada ve tezgah üzerine yerleştirilebilir. Misafirler menüleri okurken harika bir görev aydınlatması sağlar.

Avizeler

Tavandan sarkar ve giriş yolunda veya yemek salonunda bir odak noktası oluşturur. Aydınlık ve şık bir tarz sağlar.

Tavan Vantilatörleri

Işık sağlar ve hava sirkülasyonu oluşturur. Kapalı dış mekan teraslar için harikadır.

Aplikler/Duvar Şamdanları

Vurgu aydınlatması sağlar. Duvarlara takılır ve sanat eserleri veya aynaların yanında kullanılabilir. Genellikle tuvaletlerde makyaj lambaları olarak kullanılır.

Ray Aydınlatması ( Raya monte edilen lamba )

Bir ray? üzerine birden fazla armatür takılır ve ışığı birçok yöne yönlendirmek için ayarlanabilir. Odak noktaları oluşturur. Tavanlara veya kirişlere yerleştirilebilir.

LED Aydınlatma

LED ışıklar diğer seçeneklere göre daha enerji verimlidir bu da daha düşük elektrik faturaları sağlar. Yönlüdürler böylece ışığı belirli bir alana odaklarlar.? Dekoratif ışık veya parçaları vurgulamak için ışık aramayan restoranlar ve barlar için LED ışıklar idealdir. ?

Gömme Aydınlatma

Tavanda gömme olan açıklıklara/deliklere sahip olun ve gömme ışık yerleştirin.? Ortam veya görev aydınlatması için kullanılır.

Yardımcı Aydınlatma

Belirli bir tasarım etkisi sunmaz ancak endüstriyel mutfaklar, yemek odaları ve depolama alanları gibi hizmet/servis ve işleve ayrılmış bölümlere önemli aydınlatma sağlar.

 

Aydınlatma restoran tasarımının son derece önemli bir parçasıdır. Farklı aydınlatma türleri ve doğal ışığın doğru kullanımından akıllı aydınlatmadaki en son teknolojiye kadar dikkate alınması gereken birçok şey vardır. Bu nedenle işletmenizde doğru modu ayarlamaya çalışınken ya da restoranınızda öğle ve akşam yemeği servisleriniz arasında ayarlama yaparken seçtiğiniz aydınlatma her şeyi değiştirebilir, tüm farkı sağlayabilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir